Turneja predstave „Dundo Maroje“ Kruševačkog pozorišta
u Hrvatskoj, Sloveniji i Crnoj Gori
U nameri da na najbolji mogući način predstavimo Kruševačko pozorište i predstavu „Dundo Maroje“, dostavljamo Vam osnovne podatke o Kruševačkom pozorištu, predstavi "Dundo Maroje" i reditelju Kokanu Mladenoviću. Takođe, dostavljamo Vam i izvode iz pozorišnih kritka.
KRUŠEVAČKO POZORIŠTE, SRBIJA
Pozorište
Profesionalno pozorište u Kruševcu zvanično je osnovano 1946. U prvom periodu
Narodno pozorište u Kruševcu radi na profesionalizaciji pozorišnog čina i na akademizaciji teatarskog stila u pozitivnom smislu te reči. Repertoar je sastavljen od klasičnih domaćih autora i nekoliko ruskih, sovjetskih dramatičara.
U drugoj etapi Narodno pozorište u Kruševcu izvodi dela savremene evropske i domaće drame, a poseban uspeh ima u dramatizaciji Dostojevskog. Od 1969. menja naziv u Kruševačko pozorište.
Treću etapu, od 1986. pa sve do danas, obeležava artistička volja za promenom i uzletom. Izvode se drame Ben Džonsona, Karla Goldonija, Aleksandra Popovića, Ežena Joneska, Borislava Pekića, Siniše Kovačevića, Dušana Kovačevića... Danas pozorište podjednako neguje srpsku i inostranu dramu, kao i dečiju scenu.
Kruševačko pozorište je među najaktivnijim teatrima u Srbiji, pod čijim se pokroviteljstvom i u čijoj produkciji održi preko 250 programa godišnje.
Predstava
MARIN DRŽIĆ
DUNDO MAROJE
Predstava traje 1h 40' na način Velikog meštra Mire Belovića kako ga igraju štićenici Kaznenog zavoda u Kruševcu
Adaptacija i režija KOKAN MLADENOVIĆ
Kostimograf MAJA MIRKOVIĆ
Scenograf MARIJA KALABIĆ
Dizajn muzike MARKO GRUBIĆ
Scenski pokret ANDREJA KULEŠINOVIĆ
Premijera 26. juna 2009. godine
ULOGE:
Dundo Maroje, dubrovački trgovac MILIJA VUKOVIĆ
Maro, njegov sin NEBOJŠA VRANIĆ
Ugo Tudeško, njemački plemić DUŠAN DULE JOVANOVIĆ
Bokčilo, sluga Dunda Maroja BOJAN VELJKOVIĆ
Popiva, sluga Mara Marojeva DEJAN TONČIĆ
Pomet, sluga Uga Tudeška BRANISLAV TRIFUNOVIĆ
Ondardo de Augusta, stražar DRAGAN MARINKOVIĆ
Laura, rimska kurtizana NIKOLA RAKIĆ
Petrunjela, njena služavka MILOŠ SAMOLOV
Pere, Marova verenica BOBA STOJIMIROVIĆ
Baba, njena pratilica TOMA TRIFUNOVIĆ
Krčmar PREDRAG MILENKOVIĆ
Muzičar, Najavljivač NIKOLA PAUTOVIĆ
O predstavi
Držić je vešto renesansnoj komediji dodao satiričnost usmerenu protiv rasipništva i
bahatosti dubrovačke vlastele, u vreme kada običan puk živi prilično teško. I njegov čuveni monolog o ljudima nazbilj i nahvao, dobrim i zlim, utopistička je projekcija zemlje u kojoj su svi jednaki i svako gospodar svega. Dundo Maroje je nastao pre Utopije Tomasa Mora i Grada sunca Tomaza Kampanele, i u toj svojoj plemenitoj utopiji veoma je sličan zemlji u kojoj smo živeli i koju sam, lično, veoma voleo. Bio sam motivisan i željom da iznova podsetim na svog sjajnog profesora Miroslava Belovića, jednog od najznačajnijih reditelja u istoriji našeg teatra, i njegovu postavku Dunda Maroja, sa Nikolom Simićem kao Pometom i Brankom Cvejićem kao Petrunjelom. Belović je Dunda Maroja smestio u katolički samostan, a ja u Kazneno-popravni zavod u Kruševcu. I samostan i zatvor su prostori sputane slobode, to jest mesta gde slavljenje života kakvo Dundo Maroje uistinu jeste - mnogo bolje i jače dolazi do izražaja.
Kokan Mladenović
Reditelj
Kokan Mladenović je rođen u Nišu 1970. godine. Završio je srednju glumačku školu u Nišu u klasi Mime Vuković-Kurić. Diplomirao na Katedri za pozorišnu i radio režiju Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu 1993. godine u klasi Miroslava Belovića i Nikole Jevtića.
Za svoj rad, dobio je nagradu «Bojan Stupica» kao i sve druge značajne nagrade na festivalima u Srbiji i Crnoj Gori.
Od 1. jula 2009. godine upravnik je Ateljea 212.
Predstava "Dundo Maroje" je njegova prva režija u Kruševačkom pozorištu
|